Az időnkénti ragadólap csere ragadólapos rovarcsapdában, azaz HACCP rovarcsapdában több szempontból is indokolt. A legjelentősebb szempont a rovarcsapda hatékony rovarösszefogó képességének megtartása. Nem kevésbé jelentős szempont a hatályos hatósági elvárásoknak való megfelelés.
Hatékony rovarösszefogó képesség megtartása
A készülék speciális UV fénye a csapda belsejébe vonzza a repülő rovarokat, s ott a rovarok egy erős ragadó anyaggal felület kezelt lapra ragadnak. A ragadólap 100%-ban szóródás mentesen, roncsolás- és sérülésmentesen rögzíti a rátapadt rovarokat. Az előzőekből következik, hogy a ragadó képesség negatív irányú változásával a rovarfogás képesség is csökken vagy adott esetben teljesen meg is szűnhet. Itt azonban meg kell jegyeznünk, hogy jó minőségű ipari célokra előállított ragadólapok 3 – 4 hónapig is megtartják ragadó képességüket. Az üzletünkben a ragadólapjaink GLUPAC™ technológiával gyártott, nagy felületű, hosszú élettartamú, a rovarcsalogató hatást fokozó sárga vagy fekete színű ragadólapok. Ezek a ragadólapok normál üzemi körülmények között (kevéssé poros, átlagos nedvesség tartalmú környezetekben) hónapokig megőrzik intenzív rovarfogó képességüket. A GLUPAC™ ragadólapok teljességgel megfelelnek a HACCP direktíváknak.
Ragadóképesség csökkentő tényezők
Amint említettük ideális környezetben a minőségi ragadólap akár 3 – 4 hónapig is megtartja erős ragadó képességét. Ellenben a ragadóképességet csökkenti az UV fénycső által termelt hő. Ezért figyelembe kell vennünk, hogy a rovarcsapda üzemelése közben az UV fénycső folyamatosan szárítja a ragadólapot.
További meghatározó tényező, hogy a környezet mennyire poros. Nemcsak a por, hanem a konyhai levegőben szálló lisztpor is rátapad a ragadólapra és ezáltal csökkenti a hasznos ragadófelületet. Pékségek, élelmiszer feldolgozó ipari területein, szerelőiparban ezekkel mind számolni kell.
Konyhák, gyorséttermek esetében számolni kell még az zsiradék jelenlétére a levegőben. Ez szintén rátapad a ragadólapra és annak ragadó képességét idő előtt negatív irányban befolyásolja.
Szintén cserélni kell a rovarcsapdában a ragadólapot abban az esetben, ha telítődött a rovartetemektől a ragadólap felülete.
Hatósági elvárások, HACCP, audit
„A szabadba nyíló ajtók fölé elektromos rovarcsapdát célszerű felszerelni, lehetőleg az ajtónyílások közelében belülről. A rovarcsapdákat a csomagolatlan élelmiszerektől, alapanyagoktól olyan távolságra kell helyezni, hogy az esetlegesen lehulló rovaroktól, rovarmaradványoktól a szennyeződés elkerülhető legyen. A rovarcsapdák nem lehetnek termelési műveletek felett, annak érdekében, hogy megelőzzük az élelmiszerek szennyezését. A rovarcsapdák szükség szerinti tisztításáról, karbantartásáról gondoskodni kell.” 38/2003. (VII. 7.) ESzCsM-FVM-KvVM együttes rendelet GHP.
A fentebb olvasható hatósági elvárást a lehető legegyszerűbben egy alapelveben lehetne megfogalmazni: élelmiszer feldogozás közelében ragadólapos rovarcsapdákat lehet csak elhelyezni. Amint már említettük:
A ragadólap 100%-ban szóródás mentesen, roncsolás- és sérülésmentesen rögzíti a rátapadt rovarokat.
Tehát nem történhet meg az, hogy a rovartetem a feldolgozás alatt levő csomagolatlan termékbe valamilyen módon bejusson. Következőleg a rovarok (elsősorban a házilégy) által terjesztett kórokozók nem jutnak az élelmiszerbe.
Önmagában a rovarcsapda megléte még nem tesz eleget teljes mértékben a HACCP irányelvek szerinti auditnak. Területbejáráskor az auditor ellenőrizheti, és nagy valószínűséggel ellenőrizni is fogja a ragadólap állapotát, azaz a ragadólap rovartetemekkel való telítettségét. Ne lepődjünk meg akkor sem, ha érdeklődik a csere ragadólapok megléte után.
Ragadólap csere ragadólapos rovarcsapdában a gyakorlatban
Szükséges idő: 8 perc.
- Rovarcsapda áramtalanítása
A készüléket válasszuk le a hálózati 230 V ellátásról. A legbiztosabb az, ha kihúzzuk a fali csatlakozóból a csatlakozódugót (más néven dugvilla).
- Ragadólaphoz hozzáférés előkészítése
Hajtsuk le vagy távolítsuk el a ragadólapos rovarcsapda védőrácsot.
- Ragadólap ellenőrzése
Ellenőrizzük, hogy a ragadólap mennyire telített a rovar tetemektől. Nagy fokú telítettség esetén ragadólap csere szükséges. Ha a ragadólap nem telített, akkor ellenőrizzük a ragadófelületet úgy, hogy ujjbeggyel óvatosan megérintjük a ragadólapot. Ha az ujj elhúzásakor érezzük, hogy a ragadólapra ragadt, akkor a felület kellően ragad. Ha nem tapasztalunk ragadó felületet, akkor szintén ragadólap csere szükséges.
- Vegyük ki a használt ragadólapot
Készülékenként változó lehet a ragadólap rögzítése. Tehát húzzuk ki vagy emeljük ki a ragadólapot.
- Ragadólap előkészítése
Távolítsa el a védőfóliát az új ragadólapról. Ügyeljünk arra, hogy a kezeletlen permen fogjuk meg a ragadólapot. Fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne ejtsük le a földre a ragadólapot.
- Ragadólap rovarcsapdába helyezése
Készülékenként változó lehet a ragadólap rögzítése. Lassan csúsztassuk vagy illesszük be az új ragadólapot a helyére úgy, hogy a ragadós felület az UV csövek felé nézzen.
- Üzemelés ellenőrzése
Hajtsuk vissza a ragadólapos rovarcsapda védőrácsot. A készüléket csatlakoztassuk a 230 V hálózati tápellátásra, az UV fénycsöveknek világítani kell.
0 hozzászólás