Tuta absoluta, magyarul paradicsom-sarlósmoly, paradicsom levélaknázómoly, paradicsom atkázómoly vagy egyszerűen paradicsommoly. Az ember szempontjából veszélyes kártevő lepkefaj a sarlós ajkú molyfélék (Gelechiidae) családjából. A kártevő alak a lárva, mely elsősorban a paradicsom leveleiben készít járatokat, itt aknázó életmódot folytat, de képes megrágni tápnövény szárát és a termést is. A paradicsomon kívül egyéb burgonyafélékhez (Solanaceae) tartozó növényeket és egyéb fajokat (pl. veteménybab, petúnia) is tápnövényének tekinthet.
Táplálkozásával a lárva jelentős levélfelületet képes aknázni és így a termelőknek jelentős anyagi kárt képes okozni.
Védekezés
A védekezés megfelelő időzítéséhez ismerni kell a faj rajzási idejét, ami különböző előrejelzési technikákkal valósítható meg.
- biológia védekezés (pl: Macrolophus melanotoma ragadozó poloska és a Trichogramma achaeae tojásfürkész)
- kémiai védekezés (permetezésre növényvédő szerek)
- elektromos rovarcsapda (fénycsapda)
A Tuta absoluta – paradicsommoly – elleni védekezés egyik leghatékonyabb eszköze az elektromos rovarcsapda
AA paradicsommoly imágói erősen vonzódnak a fényre, ezért az éjszakai aktivitású rovarok kifejlett egyedei tömegesen pusztíthatók a sötétedés kezdetétől a hajnali órákig folyamatosan használt elektromos rovarcsapdával (fénycsapdával). Az elektromos rovarcsapda használatával folyamatosan alacsony szinten tartható a terület paradicsom-aknázómoly fertőzöttsége, ezáltal jelentős mértékben csökkenthető az általuk okozott kártétel mértéke. Egyetlen ismert hátránya az elektromos rovarcsapda alkalmazásának a Tuta absoluta elleni védekezésben, hogy a növényházakba telepített hasznos szervezeteket is elpusztíthatják a kihelyezett elektromos rovarcsapdák.
Az elektromos rovarcsapda használatának további előnye
- költségcsökkentő (alkalmazása mellett jelentősen csökkenthetőek a rendszeres vegyi és/vagy feromonos védekezésre fordított kiadások)
- nem alakul ki a rovarirtó szerek rendszeres használatával járó rezisztencia
- egy elektromos rovarcsapda nagyobb terület védelmére alkalmas, mint a feromonos elven működő csapda
- a paradicsom-aknázómoly hím és a nőstény egyedeit egyaránt összefogja
- nem igényel személyes közreműködést az időszakos karbantartásokon kívül (fénycső csere, tisztítás), az így felszabaduló idő a termelésre fordítható
0 hozzászólás